Jak bydlet lépe

Začněte projektem

Chcete vytvořit útulný a moderní domov pro sebe a svou rodinu? Pak jste na správném místě. Domov netvoří jen střecha nad hlavou, ale především to, co je uvnitř. Máme pro vás několik zajímavých podnětů, jak na to. Nejen na stavbu domu je vhodné si udělat projekt. I interiér může být věda. Zvláště, pokud chcete mít opravdu sladěný styl a barvy tak, aby výsledný dojem byl co nejlepší. Dnes už však není nutné jít vždy k architektovi. Při dodržení určitých zásad si krásný interiér navrhnete sami, jen za pomocí papíru, tužky a zdravého rozumu.

bydlet lépe

Není nutné zdi zakrývat nábytkem

Kdysi stěny v bytech nebyly skoro ani vidět. Panovalo přesvědčení, že na každé stěně musí něco být. Dnes naštěstí už převládá trend vzdušnosti a prostoru, který nediktuje dát nábytek všude, kde je to možné, ale naopak ponechává možnost vyniknout barvám stěn. S tím souvisí výběr vhodné barvy na stěnu. Dávno jsou pryč časy, kdy zdi musely být bílé nebo jen lehce pastelové. Dnes jsou moderní výrazné, živé barvy, které zdůrazní styl nábytku a místnosti. Oblíbená je možnost namalovat jednu stěnu výraznější, tmavší a další k ní snadno dotvořit tónem již ve světlých barvách. Kromě klasických barev existují barvy, kterými lze vytvořit velmi efektivně mramorové efekty, perleti, lesky, strukturované povrchy stěn a podobně. Také tapety jsou opět v módě. Zejména jako doplněk, když se na jednu nebo jen část zdi použije tapeta s výrazným vzorem a zbytek se opět dotónuje barvou nebo méně výraznou tapetou. Zajímavé a kreativní je také využití samolepek na stěnu. Jedná se o velké samolepky například ve tvaru květů, postav lidí a podobně.

Nábytek a jeho variace

„Krabicoidním“ obývacím stěnám odzvonilo. S nástupem společnosti BRW, Wajnert, Szynaka, Dignet, Dolmar a dalších, se na trh dostaly obývací sektory nebo chcete-li systémový nábytek. Ten umožňuje vybrat si nejprve styl nábytku z několika řad a až potom vybírat jednotlivé segmenty nábytku. Každá série totiž vždy obsahuje desítky komod, skříní, polic, skříněk, postelí, stolků a dalších kusů nábytku, takže si vždy můžete poskládat sestavu podle svých představ a prostorových možností. A to samozřejmě vše ve stylu nábytku, který vám vyhovuje a budete se v něm cítit opravdu doma. Na sektorovém nábytku je nejkrásnější jeho univerzálnost. Dá se z něj poskládat moderní obývací pokoj, ložnice, pracovna, dětský pokoj i jídelna. Záleží jen na vaší představivosti a vkusu. Už se nemusíte nechat ve výběru omezovat.

Na sedačkách se nemusí jen sedět

Důležitým prvkem v každé domácnosti je sedací souprava nebo alespoň pohovka, či křesla. Jsou místem odpočinku a pohodlí, kde se setkává celá rodina. Při jejím výběru musíte mít na mysli prostorové řešení – tedy zda je vhodnější rohová sedačka, sedací souprava, případně nějaké minimalistické řešení jako například jednoduchá pohovka s křeslem. Dále je vhodné brát v úvahu kvalitu materiálu  a to jak potah, tak i konstrukce. Je rozdíl mít sedák vyplněný pouze PUR pěnou nebo kvalitními bonellovými pružinami nebo ještě kvalitnější viscoelastickou pěnou a vlnovcovými pružinami. I opěrka může být vyplněna pro zvýšení komfortu silikonem. Z hlediska funkčnosti je dobré zvážit, zda má být sedačka rozkládací . Dále, podle toho zda se na ní bude spát jen zřídka nebo častěji, je možné zvolit z několika typů rozkladu. Od klasického „šuplíku“ až po skládací lůžko schované v útrobách sedačky, které je vybaveno bukovými lamelami a oddělitelnou matrací. Co se týče vzhledu sedačky, nejdůležitější je správný výběr textilie látky, která by měla ladit stejně jako nábytek a zdi. Většina výrobců dnes nabízí širokou škálu potahů ke svým sedačkám, takže je možné vybrat si z desítek až stovek látek.

Funkční nábytek a pokud je kvalitní, klidně i z bazaru

Zvláštní pozornost by měla být věnována výběru nábytku, který budete používat denně. Máme na mysli kancelářské židle, jídelní sety, matrace, rošty, sedačky a další. Zde je důležitější než design jejich funkčnost. Správný výběr matrace a roštu bude mít velký vliv na to, jak dobře a zdravě se vám bude spát. Podobně i židle, na kterých sedíte při práci za počítačem, vám buď pomohou uchovat si zdravá záda nebo vám naopak ublíží. V tomto případě lze jen doporučit nešetřit, nešetřit a pozorně přečíst parametry jako je nosnost, tuhost, potah a podobně.

Bytové doplňky

Tak jako ženu krášlí šperk, krášlí váš byt vhodný výběr bytových doplňků. K nábytku je možné vhodně stylově a barevně dokombinovat různé vázy, mísy, krabičky, svícny, talíře, koše, lampy, sošky, obrazy, ale i ubrusy, povlaky na polštáře, prostírání a jiné drobnosti. Ty pak ve finále vytvoří z bytu krásné, útulné místo a zúročí tak Vaši snahu při výběru nábytku.

Další možnost – nábytek na míru

Nábytek na míru je skvělou příležitostí, jak se můžete ve vlastním bytu sami projevit. Také šetří prostor a je vhodný pro malé byty. Pasuje do stísněného prostoru.