Jak vybrat jídelní stůl?

Snídat, obědvat nebo večeřet se dá prakticky kdekoliv. Nikdy se však nenajíme tak dobře jako u pořádného jídelního stolu. Jídlo je totiž stejně důležité jako spánek. U jídelního stolu sice netrávíme několik hodin denně, ovšem pohodlí při jídle je zapotřebí. Pojďme se společně podívat na správný výběr jídelního stolu do vaší domácnosti. V závěru se pak krátce podíváme na výběr jídelní židle.

Kritéria pro výběr jídelního stolu

  • Jaké máme finanční prostředky na pořízení stolu?
  • Budeme se stolek kupovat i židle?
  • Jak často budeme stůl využívat?
  • Budeme na stůl dávat ubrus?

Ceny jídelních stolů jsou velmi různé. Odvíjí se od materiálu, velikosti a počtu židlí (případně, jestli je pořizován pouze samotný stůl). Pokud stůl využíváte pouze příležitostně (rodinné oslavy, Vánoce, společenské akce,…) je dobré se dívat také na design stolu, který by měl zapadat do vkusu místnosti. Jestliže budete u stolu trávit každý den, kromě jeho vzhledu dbejte i na pohodlí, zejména u výběru židlí.

Samotný stůl nebo set se židlemi?

Při pořízení stolu nastávají v zásadě dvě možnosti. Můžete jej koupit samotný nebo společně se židlemi. V případě setu se většina nábytkových center snaží o tom, aby židle se stolem jak barevně, tak i stylově ladily. Výhodou je, že se nemusíte o nic starat a máte vše „v jednom“. Cenově se tyto varianty mohou výrazně lišit. Někdy se stává, že i set se židlemi bývá levnější než samotný stůl.

Typy jídelních stolů

Než se pustíte do konkrétního výběru tvaru stolu, rozmyslete si, kde stůl bude umístěn.

Hranatý stůl

Hranatý stůl může být buď čtvercový, nebo obdélníkový. V případě čtvercového stolu je zapotřebí počítat s menší kapacitou míst. Hodí se totiž maximálně pro dvě nebo tři osoby. Hodí se do místností, kde není dostatek prostoru pro veliký jídelní stůl.

Obdélníkový stůl je náročnější na prostor, ale na druhou stranu nabízí mnohem větší počet míst. Stůl je vhodný na každodenní obědy a večeře, rodinné oslavy nebo pro štědrovečerní večeři, protože se k němu pohodlně vejde až šest osob. Délka obdélníkového jídelního stolu může být až metr a půl. Vše záleží na prostoru, který v místnosti máte.

Oválný a kulatý stůl

Výhodou těchto dvou typů je, že nemají žádné hrany. Díky tomu se ke stolu vejde více osob. Jsou také bezpečnější, protože pokud máte malé děti, zabráníte tak úrazu o ostrou hranu stolu. Veliké oválné stoly mohou pojmout až 8 osob. Kulaté stoly se pak hodí pro 4 osoby.

Rozkládací stůl

Máte-li malý prostor, ale přesto pořádáte časté rodinné sešlosti, zvolte stůl rozkládací. Nezabere tolik místa a při jeho rozložení se k němu vejde až 6 osob. Vyrábějí se nejčastěji jako čtvercové nebo obdélníkové.

Parametry stolů

Rozměry

Dbejte na správné rozměry, protože pohodlí je základ a zajistí ho dostatek prostoru. Ten by měl být pro člověka zhruba 60 x 40 cm. Výška stolu se doporučuje od 70 do 80 cm.

Materiál

Nejvíce využívaný je stůl ze dřeva. Jedná se o materiál, který se hodí téměř do všech interiérů a je velmi pěkný. Dřevo se buď lakuje, nebo napouští přírodními oleji a vosky, proto je nutné čas od času stůl znovu natřít.

Setkat se lze i se skleněnými jídelními stoly. Na rozdíl od dřeva nevyžaduje přílišnou péči, nicméně na skle se často objevují nečistoty, případně zbytky jídel. Na výběr je čiré a matné sklo, vždy ale musí být kalené.

Pokud chcete ušetřit, vyzkoušejte použitý, bazarový nábytek, který vypadá jako nový, dobře vám poslouží za rozumnou cenu.

Výběr jídelní židle

K jídelnímu stolu neodmyslitelně patří i jídelní židle. Koupit se dá spolu se stolem nebo zvlášť. Výška židle by měla být alespoň 40 cm, což platí, pokud máte stůl vysoký zhruba 70 cm. Při výběru si židli raději vyzkoušejte už v obchodě, protože je zapotřebí, aby byla pohodlná a nebyla nikde poškozená (zejména u dřevěných židlí si ohlídejte, aby se nekývala).

Materiál

Prvním a nejpoužívanějším materiálem židlí je samozřejmě dřevo. Ohlídejte si, aby dřevěná židle měla dostatečnou nosnost a po čase se nerozkývala. Využít můžete také moderní plast nebo čalounění, které jsou u židlí také dost oblíbené. Plast je materiálem nenáročným na údržbu. V případě čalounění si ohlídejte, aby byl potah omyvatelný.