Jak vybrat matraci?

Pohodlná a kvalitní matrace je základem dobrého spánku. Její výběr může být ale tvrdý oříšek, jelikož nabídka je velmi široká a technologie pro výrobu matrací se dnem ode dne zdokonalují. Jak tedy správně vybrat matraci tak, aby byla pohodlná, vhodná pro vaše záda a zároveň nějakou dobu vydržela?

Rozměry matrace

Matrace by měla být cca o 20-25 cm delší, než je délka vašeho těla. Když bude stejně dlouhá nebo kratší než vaše tělo, nikdy se na ní nebudete cítit pohodlně. Šířka matrace už závisí spíše na velikosti postele. Ta je u jednolůžka běžně 90 cm, zatímco u dvojlůžka 80 cm. Pokud si však nejste rozměry své postele jistí, určitě je nezapomeňte přeměřit.

Co se výšky matrace týče, dá se říct, že čím vyšší, tím lepší. To platí dvojnásob u starších lidí, pro které může být vstávání z nízké matrace obtížné. Obecně však platí, že optimální výška matrace je alespoň 15 cm.

Tvrdost matrace

Asi nejdůležitějším parametrem při výběru matrace je její tvrdost. Ta se uvádí ve 4-5 stupních (záleží na výrobci) s tím, že 1. stupeň je nejměkčí a 5. nejtvrdší. Jaký stupeň tvrdosti zvolit záleží především na vaší tělesné hmotnosti a samozřejmě také preferencích. Ženy a starší lidé mají obvykle raději matraci měkčí, zatímco muži preferují tvrdší.

Zohlednit byste měli také nejčastější polohu při spánku. Každá poloha totiž vyžaduje podporu v jiných místech, takže logicky je pro každou polohu vhodná jiná tvrdost, která tuto podporu zajistí. Spíte-li nejčastěji na boku, nejvhodnější pro vás bude měkká až středně tvrdá matrace, která vaše tělo podepře, ale zároveň se mu přizpůsobí. Pokud spíte často na břiše nebo během noci vystřídáte všechny možné polohy, bude pro vás ideální středně tvrdá matrace, která se opět vašemu tělu přizpůsobí, ale zároveň ho udrží ve zdravé poloze. A jestli preferujete spánek na zádech, určitě volte matraci spíše tvrdší. Ta rovnoměrně rozloží vaši váhu, díky čemuž se nebude žádná část zad nepřirozeně propadat.

Do partnerské postele doporučujeme zvolit dvě malé matrace, nikoliv jednu velkou. Jedině tak si mohou oba z páru zvolit tvrdost matrace, která každému z nich vyhovuje. Pro sjednocení povrchu lůžka pak můžete použít tzv. topper, což je jakási lehká krycí matrace, kterou umístíte na dvě hlavní, vámi zvolené matrace.

Přehled tvrdosti matrací

Označení matraceTvrdost matraceDoporučená hmotnost osoby
T1Velmi měkká (po zdravotní stránce nepříliš vhodná)Do 60 kg
T2Měkká (nejvíce preferovaná)50-80 kg
T3Středně tvrdá (nejvíce preferovaná)70-110 kg
T4Tvrdá90-130 kg
T5Velmi tvrdáNad 130 kg

Typ matrace

Matrace se vyrábějí ze spousty různých materiálů, z nichž každý má jiné vlastnosti a hodí se tak pro jiného uživatele. Pojďme si alespoň ty nejběžnější stručně představit.

Latexové matrace

Jsou velmi měkké a komfortní, obvykle se řadí k tvrdosti T1 nebo T2. Jsou typické svou elasticitou, díky které se snadno přizpůsobí tvaru těla. Mají dlouhou životnost, stálé parametry a střed matrace se pro vyšší tuhost prokládá kokosovými vlákny. Nejsou moc prodyšné, kvůli čemuž nejsou vhodné do vlhkého prostředí ani pro osoby, které se nadměrně potí. Hodí se spíš na lamelové rošty než na pevnou desku. Latexové matrace samozřejmě nejsou vhodné pro lidi s alergií na latex.

Pružinové matrace

Tento typ matrací ztratil kvůli uvolňujícím se pružinám na popularitě. Dnešní pružinové matrace jsou však mnohem kvalitnější než kdysi a s pružinami tlačícími do zad se setkáte už jen stěží. Jejich hlavní výhodou je jejich pružnost, díky které se perfektně přizpůsobí vašemu tělu. Navíc jsou vysoce prodyšné, tudíž jsou vhodné i na pevný povrch. Na lamelové rošty, obzvláště na polohovací, však pružinové matrace vhodné nejsou.

Pěnové matrace

Pěnové matrace se vyrábějí s různých druhů pěn, které se často různě kombinují. Každá z těchto pěn má trochu odlišné vlastnosti, díky čemuž jsou pěnové matrace velmi univerzální. Mohou být vyrobené v různých tvrdostech a navíc jsou vhodné jak na rošty, tak na pevný povrch.

Zónování matrace

Zónování matrace znamená, že matrace může mít po své délce několik různě pevných zón. Tyto zóny pak poskytují tělu zdravou oporu, která vyrovná to, že lidské tělo nevyvíjí po celé ploše matrace rovnoměrný tlak. Díky tomu můžete předejít veškerým bolestem, s jakými se kvůli nekvalitní matraci potýkáte. Kromě vás je však těmito zónami chráněna i samotná matrace, na které díky nim nevznikají proleženiny. Obecně platí, že čím více zón matrace má, tím je kvalitnější.

Potahy matrací

Vhodný potah může prodloužit životnost matrace o spoustu let. Člověk se během spánku hodně potí, sem tam se stane, že na postel něco vylije apod. a právě potah má před těmito neduhy matraci chránit. Pořiďte si proto k matraci snímatelný potah, který budete moci jednou za čas vyprat, abyste udrželi svou postel v naprosté čistotě. Při výběru potahu sledujte jeho gramáž. Čím vyšší gramáž, tím odolnější a kvalitnější potah.

Vysvětlení speciálních označení matrací

  1. Bio matrace – použitý materiál splňuje ekologické standardy.
  2. Sendvičová matrace – výplň matrace je zhotovená ze dvou či více materiálů.
  3. Ortopedická matrace – zajišťuje správné rozložení váhy těla a zaručuje tak oporu páteře.
  4. Antidekubitní matrace – pomáhá předcházet vzniku proleženin.
  5. Zdravotní matrace – matrace splňuje všechny požadavky pro zdravý spánek (může být hypoalergenní, hygienická, přizpůsobená pro dlouhodobě ležící lidi apod.).
  6. Gelová matrace – pomáhá uvolnit svalstvo, je velmi hygienická a tudíž vhodná pro děti a alergiky.
  7. Dětská matrace – je obvykle tvrdší, aby podpořila správný tělesný vývoj dítěte.
  8. Matrace pro staré lidi – vysoká, prodyšná, měkčí a někdy i antidekubitní matrace přizpůsobená pro starší lidi.

Jak proměnit byt?