Jak vybrat sedací soupravu?

Dokážete si představit váš obývací pokoj bez sedací soupravy? Určitě ne. Tento kus nábytku je nedílnou součástí každého obýváku, který skvěle poslouží při sledování televize nebo odpočinku. V nabídce jsou různé velikosti, materiály a barvy sedacích souprav. Jak se zorientovat při jejich výběru vám poradíme v následujícím článku.

Před samotným výběrem je důležité ujasnit si vaše finanční možnosti, účel sedací soupravy a prostor v obývacím pokoji. Pokud hodláte sedací soupravu využít i jako plnohodnotnou postel, dbejte na kvalitu a pohodlí. Při výběru se zaměřte na to, aby sedací souprava nebyla příliš tvrdá nebo naopak příliš měkká. Příliš měkká postel by mohla vést k špatnému držení těla a poškození zad. Tvrdší soupravy nejsou vhodné na každodenní spaní.  

Typy sedacích souprav

Na současném trhu existuje několik typů sedacích souprav. Mezi typy patří:

  • klasické sedací soupravy,
  • rozkládací sedací soupravy,
  • rohové sedací soupravy,
  • a sedací soupravy do U.

Klasické sedací soupravy jsou nejpoužívanějším typem sedaček. Vyrábějí se se dvěma, třemi nebo čtyřmi sedáky. Jejich výhodou je, že se dají rozložit. Některé modely nabízejí i úložný prostor. Druhou kategorii tvoří rozkládací sedací soupravy, které nabízejí pohodlné lůžko na přespání. Většina modelů je vybavena úložným prostorem. Dalším typem jsou rohové sedací soupravy. Ty jsou v současné době jednou z nejmodernějších verzí. Vyrábějí se buď pravostranné, nebo levostranné. Jejich výhodou je možný rozklad na pohodlné lůžko. Pokud vám dovolí prostor v obývacím pokoji, můžete sáhnout po sedací soupravě do tvaru písmene U. Jedná se o větší variantu rohových souprav. Disponují maximálním pohodlím a jsou vhodné především do početnější rodiny.  

    

Důležité parametry při výběru sedací soupravy

Při výběru sedací soupravy je důležité zaměřit se na její důležité parametry. Mezi tyto parametry patří:

  • materiál,
  • vzhled,
  • funkce,
  • a pořizovací náklady.

Materiál

Nejdůležitějším parametrem při výběru sedací soupravy je materiál. Pokud máte doma například psa nebo kočku, měli byste volit materiál omyvatelný. Možností je také použití potahu, který se mnohem lépe čistí. V současné době se na výrobu sedacích souprav používá například kůže, mikrovlákno nebo žinylka.   

Vzhled

Při výběru sedací soupravy nezapomeňte na vzhled. Soupravu volte vždy tak, aby ladila se vzhledem místnosti. Pokud váháte jakou barvu vybrat, volte spíše neutrální barvy jako je bílá, šedá nebo černá.  

Funkce

Na současném trhu jsou k dispozici i sedací soupravy, které disponují mnohými funkcemi. Jedná se například o elektrické polohování a úložný prostor. Většina modelů nabízí i funkci rozkládací.

Pořizovací náklady

Cena se u jednotlivých typů sedacích souprav liší. Nejlevnější kategorii tvoří klasické sedací soupravy, které jsou k dostání do zhruba 15 000 Kč. Dražší kategorii tvoří sedačky rohové a do tvaru U. U těchto sedaček záleží na velikosti, možnosti rozložení a na materiálu. Cena se může vyšplhat až na 50 000 Kč.

Nejlevnější jsou sedací soupravy z bazaru, kde můžete sehnat kvalitu za skvělou cenu.