Rustikální styl

Jak vyrobit rustikální nábytek za pár korun a uklidnit tím mysl? Rustikální nábytek nejen do obýváku.

Nelíbí se vám nabídka levných nábytkových řetězců a zakázková truhlářská výroba je zase příliš drahá? Do výroby nábytku na míru z masivního dřeva se může pustit každý. Stačí si vyhradit určitý prostor u domu a čas pro svůj nový koníček. Je dobré mít nějaké hobby nářadí – stačí aku šroubovák/vrtačka, pásová bruska a pila přímočará nebo pokosová (nejlépe obě). Tajemství je v opravdu levném, a přitom tak krásném materiálu pro výrobu.

Materiál

Hlavní surovinou je odpad z pilařské výroby, odřezky z okrajů kmene vzniklé při výrobě prken, zvané „krajiny“. Velký balík dlouhý čtyři metry se prodává okolo sedmi set korun českých a ten může vystačit na nábytek v celém domě, a ještě zbude mnoho odřezků na topení. Pro nosnou konstrukci se použijí střešní latě v ceně asi deset korun českých za metr. Pro drobnější výrobky je výhodné střešní latě podélně rozpůlit. Jako spojovací materiál stačí obyčejné vruty o průměru 4 mm různé délky podle potřeby. Pro finální úpravu se doporučuje ošetření dřeva proti škůdcům a plísním a nátěr lazurou, barvou nebo lakem.

Postup

Začínáme promýšlením vzhledu výrobku, zaměřením místnosti a provedením nákresu. Poté se z balíku „krajin“ vyberou, naměří a nařežou potřebná prkna a latě. Následuje časově náročné obrušování dřeva do hladka pomocí pásové brusky ze všech stran. Z latí se potom sestaví kostra nábytku, která se pokryje prkny. Po natření výrobku je práce hotová.

Mentální přínos

Mnoho lidí si užívá hrdost na vlastnoruční výrobek, který je navíc užitečný. I když je broušení prken zdlouhavé, postupné odhalovaní letokruhů a čistých linií dřeva a proměna špinavého a otřepeného odpadu v nádherné hladké prkno má obrovský relaxační účinek. Pouhý pohled a pohlazení zaoblených a různě přirozeně pokroucených hran „krajin“ nás může zbavit stresu a uklidnit roztěkanou mysl. Strom, ze kterého dřevo pochází rostl v lese velmi dlouho, a tak by se ani práce z jeho opracováním neměla odbýt rychle.

Ve světě neustále roste potřeba využívání odpadu, tak proč místo spálení v kamnech nevyužít pilařský odpad k výrobě nábytku?

https://blog.care4web.cz/industrialni-styl-bydleni/